بازرگانی دنیازاد تجارت گیلان

دنیازاد تجارت گیلان

دنیازاد تجارت گیلان

خدمات ترخیص کالا

خدمات ترخیص کالا

مقدمه

با توجه به پیشرفت‌های روز افزون دنیا، بسیاری از افراد علاقمندند تا از تکنولوژی روز دنیا بهره مند شوند. این موضوع سبب شده است تا حوزه واردات و صادرات بسیار مورد توجه قرار گیرد. واردات و صادرات از سود بالایی برخوردار است که این موضوع یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که این کار در ایران رونق گرفته است.

گمرک یکی از مراجع مهم جهت جمع آوری کالاها و تعرفه‌های واردات از کشور است. این مرجع که از اهمیت بسیار بالایی در حوزه واردات و صادرات برخوردار است، قوانین و شرایط مخصوص به خود را دارد. گمرک وظیفه ترخیص کالا را نیز به عهده داشته و افراد باید جهت ترخیص محموله خویش، مجوز گمرکی تهیه کنند. به همین دلیل خدمات ترخیص کالا از گمرک، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

خدمات ترخیص کالا

بسیاری از افراد خودشان به دنبال کسب مجوز ترخیص کالا از گمرک رفته و برخی دیگر با کمک گرفتن از شرکت‌های گمرکی به ترخیص کالاهای خویش از گمرک می‌پردازند. هر یک از این دو راه مزایا خاص خود را دارد. از مزایا کسب مجوز توسط خود افراد می‌توان به هزینه کم‌تر اشاره کرد اما لازم به ذکر است که ترخیص کالا از گمرک قوانین فراوانی دارد که آشنا نبودن با آن قوانین و مرتکب شدن اشتباه در این مسیر، می‌ـواند خسارت جبران ناپذیری به افراد بزند. به همین دلیل امروزه اکثر تاجران موفق از خدمات ترخیص کالا شرکت‌های ترخیص کالا استفاده می‌کنند.

در ادامه به بررسی خدمات ترخیص کالا می‌پردازیم.

خدمات ترخیص کالا

برای ترخیص کالا از گمرک باید چکار کرد؟

ترخیص کالا از گمرک یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تجارت بین المللی است. در واقع ترخیص کالا از گمرک به معنای دریافت مجوزهای لازم جهت واردات کالا به کشور و صادرات کالا از کشور است. این فرآیند، کاری پیچیده و طولانی است که در آن باید در ابتدا تمامی اطلاعات محموله کشف و ثبت شده و در ادامه مجوزهای لازم جهت جابجایی محموله از گمرک گرفته شود.

پرداخت تعرفه، مالیات، حق انبارداری و .. از نکات مهم در هنگام ترخیص کالاست اما مهم‌ترین کاری که باید برای ترخیص کالا از گمرک انجام دهید، گرفتن مجوزهای لازم جهت ترخیص کالا از مراجع مربوطه است. این مرحله یکی از زمانبرترین مراحل ترخیص کالا از گمرک است. به همین دلیل بهتر است برای سهولت کار یا در ابتدا با تمامی زیر و بم‌های قانونی ترخیص کالا از گمرک آشنا شوید و یا از یک شرکت واردات و صادرات برای ترخیص محموله خود کمک بگیرید. این دست شرکت‌ها با استفاده از ترخیص کارهای کاربلد و معتبر در کم‌ترین زمان ممکن، به بهترین شکل نسبت به ترخیص کالای شما اقدام می‌کنند.

مراحل ترخیص کالا از گمرک

حال که با چیستی و اهمیت خدمات ترخیص کالا آشنا شدید، بهتر است با مراحل ترخیص کالا از گمرک نیز آشنا شوید. ترخیص کالا از گمرک فرایندی طولانی است که مراحل متعددی دارد. در ادامه به بررسی مراحل ترخیص کالا از گمرک می‌پردازیم.

·       دریافت تاییدیه انبار و ترخیص

دریافت تاییدیه انبار و ترخیص اولین مرحله ترخیص کالا از گمرک است. این مرحله جهت اثبات وجود کالا در انبار گمرک جهت ترخیص صورت می‌گیرد.

·       تایید اظهارنامه در سامانه اینترنتی EPL

سامانه EPL سامانه متمرکز و رسمی گمرک ایران است و شما می‌توانید با ثبت اظهارنامه در این سایت، به ثبت مشخصات، مقدار و دیگر نکات در رابطه با محموله خود اقدام کنید. این مرحله تماما اینترنتی بوده و هیچ نیازی به مراجعه حضوری ندارد. لازم به ذکر است که در این مرحله باید مدارک و مجوزهای فراوانی اعم از پروانه تجارت، پروانه بهره برداری، سند انبارداری و … در سامانه ثبت گردد.

خدمات ترخیص کالا

·       تعیین مسیر راه و کوتاژ

پس از ثبت اظهارنامه در سامانه EPL باید نسبت به تعیین مسیر راه و کوتاژ اقدام کرد. زمانی که اظهارنامه وارد شده در EPL ثبت و تایید گردد، کوتاژ یا شماره ثبت صادر گشته و شما می‌توانید با در دست داشتن آن به ادامه مراحل بپردازید.

·       ارزیابی کالا

یکی از مراحل مهم خدمات ترخیص کالا، ارزیابی کالا و تعیین مسیر است. سه مسیر سبز، زرد و قرمز برای تمامی محموله‌های ورودی به گمرک وجود دارد و بسته به مسیر مشخص شده برای کالا، این مرحله متغیر است. اگر مسیر سبز برای کالا شما تعیین گردد، محموله نیاز به بازرسی نداشته اما اگر مسیر قرمز و زرد برای کالا مشخص گردد، محموله باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

·       کارشناسی محموله

در این مرحله پس از ارزیابی و تعیین مسیر، محموله تحت کارشناسی قرار گرفته و در صورت تایید توسط کارشناس، شما می‌توانید نسبت به اخذ مجوزهای مربوطه جهت ترخیص محموله اقدام کنید.

·       پرداخت عوارض و هزینه‌ها

در این مرحله پس از ارزیابی کالا و بررسی توسط کارشناس، باید تعرفه و هزینه‌های مرتبط با محموله پرداخت شود. در صورت پرداخت به موقع تمامی عوارض، مالیات و تعرفه‌ها می‌توانید به راحتی از این مرحله گذر کنید.

·       تسویه انبار و دریافت مجوز حمل و نقل

پس از پرداخت تمامی تعرفه‌ها شما می‌توانید با مراجعه به گمرک و انجام تسویه با انباردار، نسبت به بارگیری و کسب مجوز حمل و نقل جهت انتقال محموله از گمرک اقدام کنید.

·       ارسال مدارک برای خروج کالا از گمرک

از آخرین مراحل خدمات ترخیص کالا، ارائه مدارک به مراجع جهت خروج کالا از گمرک است. شما می‌توانید با جمع آوری تمامی مدارک مذکور و ارسال آن به مراجع، نسبت به کسب مجوز ترخیص اقدام کنید.

·       خارج کردن محموله از گمرک

آخرین مرحله خدمات گمرکی، خارج کردن محموله از گمرک است. در این مرحله شما می‌توانید با ارائه تمامی مدارک ترخیصی به انباردار، نسبت به دریافت بیجک انبار از انبار دارد اقدام کنید. شما می‌توانید با دریافت بیجک انبار محموله خویش را به راحتی از گمرک خارج کنید.