بازرگانی دنیازاد تجارت گیلان

دنیازاد تجارت گیلان

دنیازاد تجارت گیلان

شرایط لازم برای ترخیص کالا از گمرک

شرایط لازم برای ترخیص کالا از گمرک

مقدمه

اگر بخواهیم یکی از بهترین راه‌‌های پیشرفت جوامع انسانی را نام ببریم، قطعا استفاده از تکنولوژی روز دنیا بهترین راهکار برای پیشرفت است. بسیاری از کشورها برای به دست آوردن تکنولوژی روز دنیا نیاز است تا نسبت به تجارت بین المللی برای واردات دستگاه‌های پیشرفته اقدام کنند. تجارت بین المللی قواعد و قوانین خاصی دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها به راحتی نسبت به واردات و صادرات اقدام کرد. در این بین ترخیص کالا از گمرک یکی از نکات حائز اهمیت در تجارت بین المللی است. ترخیص کالا از گمرک شرایط خاصی دارد که در ادامه به بررسی شرایط لازم برای ترخیص کالا از گمرک می‌پردازیم.

ترخیص کالا از گمرک

در سال‌های اخیر بسیاری از افراد در تلاشند تا با استفاده از تجارت بین المللی بتوانند از سود خوبی بهره مند شوند. این موضوع موجب شده است تا میزان واردات و صادرات کشور روز به روز بیشتر گردد. در این راستا قواعد و قوانین متعددی در این حوزه وضع شده است تا تجارت بین المللی در کشور بر اساس اصول معینی انجام پذیرد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در رابطه با واردات و صادرات باید مورد توجه قرار گیرد، ترخیص کالا از گمرک است. ترخیص کالا در واقع مجموعه‌ای از فرایندهاست که شما باید جهت دریافت کالاهای خویش از گمرک نسبت به انجام آن‌ها اقدام کنید. ترخیص کالا از گمرک یکی از پیچیده‌ترین مراحل واردات و صادرات کالاست که قوانین و تبصره‌های فراوانی را داراست که اگر با تبصره‌های قوانین ذکر شده آشنا نباشید، ممکن است خسارت‌های سنگینی را متحمل شوید.

شرایط لازم برای ترخیص کالا از گمرک

با توجه به این موضوع بسیاری از بازرگانان از شرکت‌های ترخیص کالا جهت ترخیص کالا از گمرک بهره می‌برند. این شرکت‌ها با استفاده از افراد کاربلد و مسلط به تمامی قوانین این حوزه در تلاشند تا به بهترین شکل و در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به ترخیص محموله شما از گمرک بپردازند.

شرایط لازم برای ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک شرایط خاصی دارد که شما می‌توانید با رعایت این شرایط به راحتی نسبت به ترخیص کالا از گمرک اقدام کنید. از اصلی‌ترین شرایط ترخیص کالا از گمرک می‌توان به ارزش گذاری محموله اشاره کرد. این موضوع موجب می‌شود تا ارزش محموله وارد شده به کشور قبل از ورود به بازار تعیین شده و نیازی به قیمت گذاری مجدد نباشد. همچنین از دیگر شرایط لازم برای ترخیص کالا از گمرک می‌توان به پرداخت تعرفه‌های گمرکی اشاره کرد. هزینه‌های گمرکی شامل مالیات، عوارض و هزینه‌های جانبی است که شما می‌توانید با پرداخت این هزینه‌ها نسبت به ترخیص کالا اقدام کنید.

یکی دیگر از شرایط لازم برای ترخیص کالا از گمرک کسب مجوز‌های لازم جهت ترخیص است. با توجه به اینکه ترخیص کالا از گمرک یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های تجارت بین المللی است، مجوزهای فروانی در این مسیر باید اخذ گردد که از این مجوزها می‌توان به اظهارنامه واردات، سیاهه خرید، لیست عدل بندی، گواهی بهداشت و استاندارد، پروانه صادراتی و … اشاره کرد. علاوه بر این از دیگر شرایط لازم برای ترخیص کالا از گمرک، تعیین مسیر است. مسیر واردات می‌تواند نقش بسزایی در زمان ترخیص کالا داشته باشد. در ادامه به معرفی کامل این موضوع می‌پردازیم.

انواع مسیر ترخیص کالا از گمرک

یکی از اصلی‌ترین مراحل ترخیص کالا از گمرک، ارزیابی، بازرسی و کارشناسی محموله است. این مرحله که تاثیر بسزایی در زمان ترخیص کالا و شیوه آن دارد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طور کلی هر کالایی که وارد گمرک می‌شود، باید مورد بررسی قرار گیرد اما آیا می‌توان تمامی کالاهای ورودی را بررسی کرد؟

شرایط لازم برای ترخیص کالا از گمرک

بله. هر کالایی که به کشور وارد می‌شود باید مورد بررسی و کارشناسی قرار ‌گیرد اما شیوه کارشناسی و میزان توجه به محموله برای هر کالا با دیگری متفاوت است. در واقع مسیر ترخیص کالا میزان ارزیابی و کارشناسی مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک را نمایان می‌کند. در گمرک سه مسیر برای محموله‌ها وجود دارد که به مسیر سبز، مسیر زرد و مسیر قرمز معروفند. در ادامه به معرفی بیش‌تر این مسیرها می‌پردازیم.

·       مسیر سبز

مسیر سبز که راحت‌ترین مسیر گمرکی موجود است به این شکل است که شما می‌توانید با ثبت اظهارنامه و اخذ مجوزهای ابتدایی به راحتی هرچه تمام‌تر نسبت به ترخیص کالای خود اقدام کنید. این مسیر زمان حداقلی از شما می‌گیرد و محموله‌های مسیر سبز به راحتی از گمرک ترخیص خواهند شد. قرار گرفتن یک محموله در مسیر سبز به پرداخت مالیات و عوارض به موقع بازرگان، عدم تخفیف در کارت تجارت و عدم تخلفات مالیاتی تاجر باز می‌گردد.

محموله‌ها که در مسیر سبز قرار می‌گیرند نیاز به کارشناسی و ارزیابی مجدد نداشته و می‌توان به آسانی نسبت به ترخیص این سبک محموله‌ها از گمرک اقدام کرد.

·       مسیر زرد

مسیر زرد یکی دیگر از مسیرهای ترخیص کالا از گمرک است که نسبت به مسیر سبز، از سختی بیشتری برخوردار است. محموله‌هایی که در مسیر زرد قرار می‌گیرند، باید مورد آزمایش و بررسی دوباره قرار بگیرند تا سلامت آن‌ها اثبات گردد. البته این نکته به این معنا نیست که آزمایش بر روی خود کالای درون محموله انجام بگیرد بلکه به این معناست که اسناد و مدارک محموله‌های موجود در این مسیر، نیاز به بررسی مجدد دارد. محموله‌های موجود در این مسیر نسبت به محموله‌های موجود در مسیر سبز زمان بیشتری را در گمرک می‌مانند که این موضوع سبب طولانی‌تر شدن زمان ترخیص کالا از گمرک می‌گردد.

·       مسیر قرمز

سخت‌ترین و زمان‌برترین مسیر ترخیص کالا از گمرک، مسیر قرمز است. محموله‌هایی که در مسیر قرمز قرار می‌گیرند، عموما از قیمت بسیار بالایی برخوردارند. به همین دلیل تمامی کالاهایی وارد شده به این مسیر باید به صورت فیزیکی مورد بررسی مجدد قرار بگیرند. عموما بازرگانانی که به تازگی وارد این حوزه شده و کارت بازرگانی آن‌ها به تازگی صادر شده است باید از مسیر نسبت به ترخیص کالاهای خود اقدام کنند. این مسیر زمان بسیار بیشتری نسبت به مسیر زرد و سبز به خود اختصاص می‌دهد که این موضوع از بزرگترین معایب این مسیر است.